Koje pogodnosti donosi osnivanje firme u Srbiji
Osnivač firme u Srbiji može biti svako fizičko i pravno lice, bez obzira na državljanstvo, odnosno na državu u kojoj je pravno lice osnovano. Ovo je posebno značajno u trenutnoj geopolitičkoj situaciji, gde su na snazi mnoge međudržavne sankcije i druge vrste ograničenja. Srbija je tako jedna od malobrojnih zemalja u Evropi, odakle firme mogu nesmetano da posluju i na zapadnim i na istočnim tržištima. Primera radi, osnivanje firme u Srbiji je dozvoljeni i ruskim državljanima, koji mogu biti osnivači i zakonski zastupnici firme bez bilo kakvih ograničenja, što nije slučaj u većini evropskih država.
Osnivanje firme u Srbiji, posebno u slučajevima gde postoji jednostavna vlasnička i upravljačka struktura može biti efikasno sprovedeno za svega sedam dana.
Srbija se ističe i kao zemlja sa niskom stopom poreza na dobit pravnih lica od 15%, što posebno dolazi do izražaja u poređenju sa drugim evropskim državama, kao što su Portugal (31.5%), Nemačka (29.9%), Francuska (29.9%), Španija (25%).
Pored povoljnog poreskog režima, Srbija pruža i značajne subvencije za zapošljavanje, kao i posebne poreske pogodnosti za startapove koji se bave inovativnim delatnostima i ostvaruju prihode od komercijalizacije prava intelektualne svojine, kao što su startapovi iz IT sektora. Takođe, postoje i subvencije za zapošljavanje stranih državljana, kao i mladih osoba, poreklom iz Srbije, koji se vraćaju da žive i rade u zemlji.
Sa aspekta ekonomske efikasnosti, Srbija se ističe kao atraktivna destinacija za osnivanje firme. Troškovi povezani sa osnivanjem firme su relativno niski u poređenju s drugim evropskim državama. Isto tako i administrativni troškovi poslovanja novoosnovane firme su značajno manji nego u drugim državama.
Osnivanje firme u Srbiji: Neophodni koraci
Preporučuje se da se vođenje postupka osnivanja firme poveri advokatskoj kancelariji specijalizovanoj za oblast korporativnog prava. Angažovanje adekvatne advokatske kancelarije za vođenje ovog postupka pruža jasne prednosti i garanciju da će ceo postupak biti sproveden brzo i efikasno, uz poštovanje svih relevantnih obaveza predviđenih pozitivnim propisima.
Prvi korak na putu za osnivanje firme, koji je od suštinskog značaja, jeste donošenje sledećih poslovnih odluka:
-
- Odabir poslovnog imena: Poslovno ime mora da sadrži određene elemente i da se u dovoljnoj meri razlikuje od poslovnog imena drugih privrednih subjekata
- Odabir odgovarajuće pravne forme: Odaberite pravnu formu koja odgovara ciljevima vašeg poslovanja
- Izbor adrese sedista firme
- Odabir pretežne delatnosti: Svako privredno društvo mora izabrati jednu delatnost, koju će obavljati kao pretežnu i koja se registruje u Agenciji za privredne registre
- Odluka o imenovanju zakonskog zastupnika: Zakonski zastupnik društva može biti fizičko lice ili društvo registrovano u Republici Srbiji
- Utvrđivanje visine osnivačkog kapitala: Visina registrovanog osnivačkog kapitala može predstavljati značajan faktor za vaše poslovne partnere, prilikom ocene vaše firme
- Izbor Banke: Identifikujte banku u kojoj nameravate otvoriti poslovni račun firme
Nakon što ste doneli prethodno navedene odluke, spremni ste da započnete osnivanje firme. Ovaj postupak uključuje četiri glavna koraka:
-
- Osnivanje firme kod Agencije za privredne registre (APR)
- Otvaranje poslovnog računa firme
- Dobijanje elektronskog sertifikata i registracija stvarnog vlasnika
- Podnošenje prve poreske prijave
Odabir odgovarajuće pravne forme
Zakon o privrednim društvima predviđa moguće pravne forme privrednih subjekata, i to:
-
- Drustvo sa ogranicenom odgovornoscu (DOO)
- Preduzetnik
- Ortačko društvo
- Komanditno društvo
- Akcionarsko društvo
Drustvo sa ograničenom odgovornoscu (DOO)
Drustvo sa ograničenom odgovornoscu (DOO) je najčešći izbor, karakterističan po svojoj fleksibilnosti i relativnoj jednostavnosti. Društvo sa ograničenom odgovornošću mogu osnovati jedno ili više fizičkih ili pravnih lica. Osnivači društva na osnovu svog novčanog ili nenovčanog uloga u osnivački kapital društva, stiču udeo u društvu. Minimalni osnivački kapital za registraciju DOO iznosi svega 100,00 RSD.
Osnovna specifičnost društva sa ograničenom odgovornošću jeste upravo ograničena odgovornost osnivača, koji za obaveze nastale u poslovanju društva odgovaraju samo do iznosa uloga koji su uneli u društvo. Drugim rečima imovina osnivača društva je odvojena od imovine društva, tako da članovi društva ne odgovaraju svojom ličnom imovinom za obaveze društva. Međutim, važno je napomenuti da osnivači mogu postati odgovorni i za obaveze društva ako zloupotrebe pravila o ograničenoj odgovornosti propisana zakonom.
Preduzetnik
Druga najčešće birana pravna forma jeste preduzetnik. Zakon definiše preduzetnika kao fizičko lice koje obavlja delatnost u cilju ostvarivanja prihoda i koje je kao takvo registrovano. Dakle kod preduzetnika ne može postojati više osnivača, preduzetnik je jedno fizičko lice. Takođe, kod preduzetnika ne postoji ni osnivački ulog. Međutim, lična imovina preduzetnika nije odvojena od imovine firme, tako da preduzetnik za sve obaveze koje nastanu u toku poslovanja odgovara i svojom ličnom imovinom.
Pravna forma preduzetnika pruža određene pogodnosti, u vidu jednostavnijeg načina i nižih troškova osnivanja. Preduzetnici se takođe mogu prijaviti za sistem paušalnog oporezivanja, dok su kazne za učinjene prekršaje i druge presupe takođe blaže u odnosu na DOO.
Izbor odgovarajuće pravne forme
Izbor odgovarajuće pravne forme zavisi od više faktora poput planiranih poslovnih aktivnosti, planiranog zapošljavanja i očekivanog prihoda. Pre izbora pravne forme koja će najbolje odgovarati vašim potrebama preporučuje se dobijanje profesionalnog saveta radi informisanog donošenja odluka.